Lassan elkezdek munkahelyre vadászni.
Artemisznek köszönhetően megismerkedtem Konyhatünccel, aki felajánlotta, hogy ad tanácsokat, lévén HR-esként dolgozik. És hozzájárult ahhoz, hogy megosszam Veletek a tippjeit :)
Elküldtem Neki a kezdetleges önéletrajzom, és ennek mentén folyt a fejtágítás :)
Előre is mondom (ha még nem látnád), hogy hosszú bejegyzés lett, igyekeztem a lényeget kiemelni.
"No hát no, nem én vagyok a legtutibb tutkó HR-es de szívesen adok pár tippet :P
Az EU-s önéletrajz forma önmagában ok:) Nem muszáj hozzá ragaszkodni, de pályakezdőknek ok.
1. szabály, bármily közhelyes is: mindig az adott megpályázott álláshoz igazítsd a CV-t,tehát ha találtál valami szimpatikus dolgot, akkor olvasd el jól a leírást, követelményeket, és ahhoz igazítsd az önéletrajzot. Ha pl. kérik kimondottan a személyes kompetenciákat, akkor azt is írd bele, hangsúlyozd ki vagy írj motivációs levelet.
Fénykép: ok, ok, a magyarok imádnak fényképet tenni az önéletrajzba, személyes véleményem szerint nem szükséges, ha nem kérik külön. Ne az alapján ítéljenek meg, hogy nézel ki, mert a külső szubjektív döntést is hozhat. És képzeld el milyen az, ha mondjuk sokszor beszkennelik, lefénymásolják a képes cv-det, a végén felismerhetetlen leszel :P Vagy elfaxolják, az még rosszabb :P
Nagyon-nagyon-nagyon figyelj helyesírásra, elgépelésekre, stb. Nyomtasd ki és olvasd úgy át vagy olvastasd el, hogy ne tudjon senki belekötni a formába. (esetleg jól jöhet a volt magyar tanár - a szerk.)
Úgy látom, te vagy a totális pályakezdő. Nehéz de nem lehetetlen. Munkatapasztalat (nyári diákmunka, önkéntesség, bármi) van? Ha igen, és legális diákmunka volt, akkor írd bele a CVbe, hogy lássák, voltál már a munka világában. Írd bele mindenképp, mettől-meddig (hónapra pontosan), hol, milyen cég, főbb feladatok. A helye lehet a tanulmányok után, neked most azt kell kidomborítani mert pályakezdő vagy. Egyetemnél írd bele szakdoga témát is, főleg, ha szakirányú állást pályázol meg.
Így írd be: 2004-től ..... műszaki egyetem, blabla, a végzés várható ideje: 2010. És írd bele azt is, hogy egyetemi diploma, bár tudjuk a műegyetemen nincs fősulis diploma, de a rend kedvéért :)
Az egyetem alatt volt-e bármilyen tudományos tevékenységed? TDK, konferencia, demonstrátorkodás, publikáció, ösztöndíj, Erasmus, bármi ami kiemelkedő? Ha van, akkor azt is bele lehet írni.
Nyelvtudás: ha esetleg nemzetközi céghez mész, ahol nem kíváncsiak az ilyen-olyan EU-s besorolásokra, akkor egyszerűbb, ha egy szóval jellemzed a nyelvtudást, ilyenkor általában úgyis élőben csekkolják, pl. társalgási szintű angol, folyékony angol, alapfokú német. Ha nem kérik külön, nyelvvizsgákat ne adj meg, a kutyát nem érdekli manapság a rigóutcás papír...
Személyes kompetenciák: jó, ha beleírod, de valamivel alá kell támasztani, pl. az önkéntes munkával, vagy a nyári munkákkal, mert ha nem említed, hol dolgoztál, honnan tudják, hogy önállóan és precízen dolgozol? (én elhiszem neked, de a ravasz és rutinos HR-esek nem :P)
Informatikai ismeretek: írd oda milyen szint, gondolom, felhasználói, és azt is, hogy internet, elektronikus levelezés, stb. Tök egyértelmű, tudom, de írd bele!
No és akkor a végére még egy tanács: mindenkinek javasolom (és a nemrég általam felfedezett szakmai internetes HR portál is): legyen mindjárt a legelején egy karriercél! Egy-két frappánsan megfogalmazott, nem közhelyes mondat, amiben megfogalmazod, hogy erre és erre az állásra pályáztál, mert... A helye lehet legelöl, személyes adatok után azonnal. Ezzel felhívod magadra a figyelmet és látják, hogy tudod mit akarsz. Ezzel is teszed egyénivé a pályázatot, és igazítod tulajdonképpen a meghirdetett álláshoz. Ha nem kérnek külön motivációs levelet, akkor ez helyettesíti.
Ötletek önéletrajzíráshoz
(felhívom a figyelmed a 2. és 9. pontra, ebben szólnak arról, hogy meg kell említeni, hova pályázol és miért)
Még pár pont:
1. Regisztrálj minél több álláskereső portálra: cvonline, jobline, jobmonitor, jobpilot, profession.hu...!
2. Menj el állásbörzékre! (A műegyetemnek szuper az ilyen rendezvénye, nekem is még mindig küldi a szoftverfejlesztő állásajánlatokat :P) Jó a Corvinusé és a HVG jobline is. Ezek nagyok, jelentősek, nagy cégek is kimennek. Készülj is fel a cégekből, vigyél nekik személyre szóló CV-ket, ha kell, idegen nyelven is. Általában a fiatal gyakornok HReseket küldik oda, aranyosak nagyon :) Némelyik még diák maga is.
3. Vannak a munkaerő-közvetítők, tanácsadók, fejvadászok, nézz körül a honlapjukon, de ezek ki szoktak menni az állásbörzékre is: Grafton, Adecco, Randstadt, Humanmatrix, Pannonjob, nemtomkik...
4. Váltsd ki a start kártyát, ez általában tök jó a pályakezdőknek.
5. Keress rá a neten a kimondottan pályakezdőknek szóló oldalakra: állás-start (ha még létezik, 3 éve még igen), frissdiplomás, ilyesmik. Ott sokszor gyakornokokat is keresnek már, akik még egyetemre járnak.
És leguccsó jótanács, és ez azzal ellentétes, amiket még a mindenféle okos HResek tanácsolnak: ne regisztrálj munkaügyi központban pályakezdőként! Marhára nem érdemes, személyes tapasztalat...:S
(Aki diplomás, előbb-utóbb úgyis talál munkát, itt Budapesten pláne. Tipikusan kőművest keresnek, meg szakmunkát közvetítenek, a diplomást meg kb. lehurrogják, hogy menjen tanulni olyat, amire szükség van. Legalábbis Szegeden ezt csinálták.) Ha van az embernek x év munkaviszonya és munkanélküli lesz, akkor érdemes regisztrálni, mert akkor jogosult a segélyre, pályakezdőként, pár hónapra, nem érdemes, mert az is procedúra, amíg törölnek a nyilvántartásból, ajánlott levél meg egy halom adminisztráció.
téleg leglegleguccsó:
Mozgósítsd a kapcsolati tőkét! Évfolyamtársak, barátok, volt osztálytársak, tanárok, MTT, bárki!!!
Mert az esetek nagy részében (sajna) így lehet állást találni.
Ha munkajogi kérdésed van, akkor kérdezz egy profi HR-est, akinek ilyen a végzettsége, vagy nagyon régóta benne van. Valamely munkaerő közvetítő cégnél biztos van ilyen. Nekem szempont, hogy pl. teljesen bejelentett, legális munka legyen, jobb a munkaszerződés, mint az egyéni vállalkozóként végzett megbízás, mert előbbi esetben véd a munka törvénykönyve, stb. Nagy cég erre úgyis általában figyel, kisebb nem biztos.
És ha majd arra kerül sor, hogy interjú, akkor tájékozódj az adott szakmában a fizetésekről, juttatásokról, mert meg szokták kérdezni sok helyen, mennyit kérsz, és nem szabad se túl keveset, se túl sokat kérni, hanem belőni egy kb. sávot.
Hobbi: Én azt csak akkor írnám be, ha valami extra, különleges, ha csak olvasni, utazni szeretsz vagy filmeket nézni, nem szükséges, mert azt mindenki szeret, azzal nem fogsz kiemelkedni a tömegből. MTT-tagságot beírhatod, ha tag vagy, mert ez egy kulturális és nonprofit csoport, aktív közösségi tevékenység :) de ne így rövidítve :P Sehol ne használj rövidítést!"
No, ennyi volt, remélem, segítettem/segítettünk Nektek :)
kedd, szeptember 08, 2009
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése